Над 65 предложения ще обсъдят общинските съветници в Стара Загора на днешното си редовно заседание, предвижда дневният ред, публикуван в официалния сайт на административната структура.
Дискусия за изкуствения интелект и фалшивите новини ще се състои на 25 ноември в клуб „Журналист“, съобщават от Съюза на българските журналисти (СБЖ).
В рамките на събитието ще бъде представен проектът „AI4Debunk – как изкуственият интелект може да помогне срещу фалшивите новини“. От „Еuractiv -България“, които са организатори на дискусията, участват в „AI4Debunk“ - четиригодишен проект, финансиран от Horizon Europe, имащ за цел да разработи технически методи, основани на изкуствения интелект, подпомагащи читателя да различава фалшивите новини.
Проектът е в първата си година, като по време на дискусията ще бъдат обсъдени очакванията от него.
Катастрофа между лека кола и микробус затруднява движението в близост до Терминал 2 на летище София, .
Вследствие на инцидента са нанесени материални щети върху автомобилите, които предстои да бъдат репатрирани, за да се освободи платното за движение. На място има полиция.
Георги Сайменов е новият председател на Младежкото обединение на БСП в Самоков, съобщиха по време на пресконференция в Националния пресклуб в града представители на партията.
Сайменов наследява поста от Ели Георгиева, която бе начело на младежите два последователни мандата.
Новоизбраният председател заяви, че негова основна задача ще бъде да привлече млади и отговорни хора, които да работят за развитието на общината. Той посочи, че младите социалисти ще продължат да взимат дейно участие в благотворителните инициативи. Тази Коледа младежите от партията отново ще зарадват възрастни хора в нужда и ще се включат в кампанията „Бъди човек“.
Георги Сайменов е на 32 години. През 2017 година той завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия със специалност „Геодезия”. Работи като инженер-геодезист в частния сектор.<
Община Девин е възложила изработването на инвестиционен проект за разширяване на ообществената баня в местността Беденски бани и изграждане на къмпинг за каравани, каза кметът на община Девин Здравко Иванов. Той добави, че Общината има заделени средства в бюджета за проектиране и това е първата стъпка, като тепърва ще се търси финансиране за реализацията на идеята.
Беденските бани са приоритетен обект. Той е заложен и в Интегрираната териториална инвестиция (ИТИ), в която участваме съвместно с общините Борино, Мадан, Рудозем и Неделино, каза още Здравко Иванов.
Обществената баня се намира в местността Беденски бани, покрай пътя Смолян-Девин. От няколко дни тя е затворена заради текущ ремонт и няма да работи до 8 декември т.г. Ще бъдат подменени износените плочки и ще се освежат помещенията.
Кметът на Девин посочи, че през последните три години посещаемостт
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота. Наградата се присъжда за сериозни постижения във фотографското майсторство, за творчески темперамент и за силата на авторското послание. Отличието бе връчено от кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Официалната церемония се състоя в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Второто място отиде при Михаела Стоянова. Тя получи плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. Третото място е за Яница Генова.
За втора поредна година журито и кметът инж. Ангел Джоргов взеха решение да бъде присъдена специална награда за цялостен принос за развитието на фотографията в България. Тя бе присъдена на Цончо Балканджиев. Т
Сред темите, които ще обсъди Общинският съвет, е предложение на кмета Живко Тодоров за приемане на Правилник за организацията и дейността на общинското предприятие „Паркиране и репатриране“. Обсъдено ще бъде и предложението за определяне на броя на таксиметровите автомобили, работещи на територията на общината и реда и условията за разпределение на общия брой на автомобилите между превозвачите. Кметът предлага този брой да бъде 560.
На заседанието предстои да бъдат дискутирани промени в Годишния план за ползване на дървесина от горски територии, собственост на Община Стара Загора, както и приемането на годишния обобщен доклад за резултатите от дейността на общинските търговски дружества за 2023 година.
За обсъждане в Общинския съвет е постъпило и проектно предложение „Европейска гаранция за уязвимите деца и семейства в Стара Загора с ограничен достъп до услуги“, кандидатстващо за финансиране по Наредба за условията и реда за финансово подпомагане на проекти на неправителствени организации, кметства и сдружения на граждани.
Съветниците ще гласуват още по предложение за предоставяне за безвъзмездно ползване на части от терени общинска собственост за разполагане на рекламно-информационни елементи в града на „ПФК Берое“, както и за учредяване безвъзмездно право на ползване върху имот частна общинска собственост на Сдружение с нестопанска цел „Спортен клуб Траяна – триатлон“.
В язовир „Среченска бара“ в Стара планина, от който се захранват с вода Монтана, Враца и още двадесетина селища от Северозападна България, в момента има 10,1 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона кубически метра, съобщи управителят на ВиК-Монтана Валери Иванов.
Нивото бавно спада и дъждовете от миналата седмица не повлияха значително на притока в язовира, който продължава да е по-малък от разхода. Очаква се в зимния период в планината да паднат валежи и нивото да се вдигне, но засега има продължително засушаване. Въвеждане на ограничителни мерки за водоподаването ще се коментира, ако нивото падне до осем милиона кубически метра, обявиха от ВиК-Монтана. От водното дружество припомниха, че от построяването на язовира преди около 40 години досега той се е пълнил през пролетта почти всяка година. Най-ниските му нива са били през 2000 го
Областна дирекция на МВР – Благоевград издирва Димитрина Христова Толева на 61 години от град Петрич. Това се посочва в информация, предоставена от Йорданка Шаркова - говорител на Областна дирекция на МВР-Благоевград. Жената е в неизвестност от 28.08.2024 година. Висока е около 167см. с кафяви очи, дълга и прошарена коса, слабо телосложение. Изчезналата жена е била облечена с черно долнище, сива тениска и оранжево горнище.
"Тя изчезна без следа. Леля ми, която винаги е била близо до дома, никога не е отсъствала за повече от час и половина, е изчезнала. Тя обича спокойствието и уюта на дома и градината си – нейното убежище. Тя не е човек, който би изчезнал просто така", каза племенникът на изчезналата жена Борислав Христов.
"Леля ми не е богата, не е публична личност. Тя е тиха жена, която страда от недиагностицирани епизоди на шизофрения и води п
Общинският съвет в град Левски се събира на редовно заседание с дневен ред от осем точки като последната е питания от граждани и актуални въпроси, пише в съобщение, публикувано на официалния сайт на институцията.
Общинските съветници ще обсъдят проект за изменение и допълнение на Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Ще бъдат обсъдени компенсирани промени на бюджета за 2024 г. и предложение за отдаване под наем на общински терен за поставяне на вендинг автомат за продажба на лекарствени продукти.
На вниманието на съветниците ще бъде и предложението за поставяне в Левски на скулптурна композиция „Земляците“в чест на актьорите Георги Парцалев и Григор Вачков и писателя Дончо Цончев.
И този месец ще се разгледа предложение за отпускане на еднократна финансова помощ при раждане ил
Идеята за украсата на коледната елха в Кюстендил тази година е иновативна, каза художникът Евгени Серафимов. Той посочи, че в Кюстендил елхата винаги е била естествена, а идеята му дошла преди години, когато дървото се пречупи и бе необходимо да се коригира. Тогава се замислил дали не може на елхата да се добавят и няколко клона, за да не е толкова рехава. Така се родила идеята да се направи метална конструкция с формата на елха, която да бъде покрита с клони от иглолистни дървета.
Серафимов обясни, че коледното дърво на площада в Кюстендил ще има естетична визия, ще е кичесто и богато, а най-хубавото е, че за целта няма да бъде отсечено дърво, което е расло 50-60 години. Той поясни, че клоните, с които ще се покрие металната конструкция, са отрязани при прочистване на дървета и по този начин се получава естествена визия без да е "убито" нито едно дърво.
„Радвам с
Златоград отбеляза тържествено 112 години от Освобождението на града и Родопите. На днешния ден - 21-ви ноември 1912 година, генерал Черевин и неговата войска освобождават Златоград и присъединяват околността отново в границите на България.
Тържествата започнаха с шествие от паметната плоча на лобното място на Дельо хайдутин до паметниците и паметните плочи в града, където жителите поднесоха венци и цветя.
Кулминацията беше поставена с тържествен ритуал и проверка-заря с участието на 101-ви Алпийски полк, представителния духов оркестър на Военновъздушните сили – Пловдив и ученици от местните учебни заведения. Във военния ритуал бяха включени знамето на Република България, знамето на Община Златоград, знамето на Основно училище „Васил Левски“ и знамето на Средно училище „Антим I“.
Прекланяме се пред духовната и нравствена сила, пред во